کشف مخزن آب شیرین عمیق در زیر اتلانتیک

این آبخوان عظیم شامل حدود 670 متر مکعب آب شیرین است

380

تقریبا ۲.۱ میلیارد نفر در این سیاره دسترسی به آب پاکیزه را دارند و این تعداد احتمالا افزایش می یابد، زیرا بحران آب و هوایی بدتر می شود و به طور بالقوه باعث بروز تنش ها و درگیری ها در این منابع کم اهمیت می شود. با این حال، دانشمندان در نشریات علمی ممکن است فقط کمی زمان بیشتری را برای ما بخرند.

در یک مقاله منتشر شده در تاریخ ۱۸ ژوئن، یک تیم از دانشمندان موسسه اقیانوس شناسی وودز هول و موسسه زمین دانشگاه کلمبیا اعلام کرد که آنها یک مخزن که قبلا ناشناخته است را کشف  کرده اند که بیشتر آب شیرین در زیر اقیانوس اطلس را داراست.

آبخوان شامل حدود ۲۸۰۰ کیلومتر مکعب آب و یا حدود ۶۷۰ مایل مکعب است. این تیم می نویسد، این آبخوان در حدود ۵۶ مایل در ساحل گسترش می یابد و از خط ساحلی نیوجرسی، تا ماساچوست، گسترش می یابد و احتمالا فراتر از مرز بررسی ماست.

به سختی می توان گفت که آیا این آبخوان منبع آب برای افرادی که در نزدیکی آن زندگی می کنند فراهم می کند، اما نشانه ای امیدوار کننده برای مناطق مختلف جهان با زمین شناسی مشابه است، به خصوص به دلیل اینکه آب شیرین در آینده کمتر می شود.

محققان نوشتند: “شواهد فراوانی از آب های زیرزمینی موجود در قفسه های همه قاره های جهان با مشاهدات مستقیم یا غیر مستقیم در  وجود دارد.” بنابراین در یک منطقه ساحلی که در آن آب شیرین فراوانتر یافت میشود، آب زیرزمینی می تواند راهی ارزان تر برای دریافت آب آشامیدنی نسبت به آبگیری دریایی (شیرین کردن اب دریا) فراهم کند.