مبارزه با چاقی با یک فنجان قهوه

445

دانشمندان میگویند برای اولین بار، یک مطالعه در باره انسان انجام داده اند در مورد تاثیر مستقیم یک فنجوان قهوه بر روی عملکرد چربی قهوه ای در بدن انسان.

چربی قهوه ای که گاهی اوقات از آن به عنوان چربی خوب یاد میشود، به بدن کمک میکند که مواد مغزی را به انرژی تبدیل کند و تولید گرما کند.

اما بر خلاف چربی قهوه ای نوعی دیگر چربی در بدن انسان وجود دارد که دانشمندان از آن به عنوان  چربی سفید یا زرد یاد میکنند که دلیل وجود آن وجود بیش از اندازه کالری در بدن است.

در حالی که متخصصان پزشکی چربی سفید را با چاقی و اختلالات متابولیکی مانند دیابت ارتباط میدهند، ممکن است راهی پیدا کرده باشند که به مردم کمک کنند وزن خود را کاهش دهند.

برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که در بدن اگر چربی سفید به چربی قهوه ای تبدیل شوند، میتواند یک راه موفقیت آمیز برای مبارزه با چاقی باشد، به همین دلیل مطالعات روی مسیر های خاصی که میتواند این روند سوزاندن چربی را تسهیل کند، متمرکز شده است.

چربی قهوه ای با فعال کردن پروتئین ۱ (UCP1) که در میتوکندری بافت چربی قهوه ای وجود داردف مواد عذایی را به انرژی متابولیزه میکند.

در مطالعات قبلی مصرف کافئین را با کاهش وزن و هزینه انرژی بیشتر مرتبط کرده است، با این حال دانشمندان هنوز ارتباط بین قهوه و فعال شدن UCP1 را مطالعه نکرده بودند، بنابر این یک تیم از محققان دانشگاه ناتینگهام انگلستان به دنبال این موضوع بودند.

پروفسور مایکل سایمونز، از دانشکده پزشکی دانشگاه ناتینگهام، یکی از نویسندگان متناظر و سرپرست این مطالعه است که این موضوع در مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است.

چگونه یک فنجان قهوه چربی قهوه ای را تحت تاثیر قرار می دهد

اول، آنها سلولهای ذخیره سازی چربی یا آدفوسیت ها را – که از سلول های بنیادی گرفته شده – در معرض کافئین قرار می دهند. آنها متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض کافئین باعث افزایش سطح UCP1 و افزایش سوخت و ساز بدن سلول ها میشود، این اثرات “همراه با تغییرات ساختاری مانند قهوه ای” در میتوکندری ها و قطرات چربی بود.

در مرحله دوم، محققان به دنبال یافتن نتایج در انسان بودند. با استفاده از تکنیک تصویربرداری حرارتی، آنها ذخایر قهوه ای بدن را در بدن قرار دادند و توانایی های گرمایی آنها را ارزیابی کردند، پروفسور Symonds توضیح می دهد: “از آزمایش قبلی ما،” ما می دانستیم که چربی قهوه ای عمدتا در ناحیه گردن قرار دارد، بنابراین ما توانستیم افراد مورد آزمایش را درست پس از نوشیدن ببینیم که چربی قهوه ای آنها گرم تر میشود”.

محققان اثرات نوشیدن یک فنجان قهوه با آب آشامیدنی را مقایسه کردند و دریافتند که “نوشیدن قهوه (اما نه آب) باعث تحریک دمای منطقه فوق کلوویکولار” می شود که مربوط به منطقه ای است که چربی قهوه ای در انسان انباشته می شود و که “نشان دهنده گرماسنجی است.”

پروفسور Symonds گزارش می دهد: “نتایج مثبت بود،” و ما اکنون باید اطمینان حاصل کنیم که آیا کافئین به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده قهوه، به عنوان محرک عمل می کند یا اینکه مولکولی دیگری با فعال شدن چربی قهوه ای ما در حال حاضر در مکمل های کافئین به بررسی اینکه آیا اثر مشابه است. ”

“هنگامی که ما تأیید کنیم که چه مولفه ای مسئول این امر است، می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم مدیریت وزن یا به عنوان بخشی از برنامه تنظیم مقررات گلوکز برای پیشگیری از دیابت استفاده شود.”

“افزایش فعالیت چربی قهوه ای، کنترل قند خون و همچنین بهبود سطح چربی خون را افزایش می دهد و کالری اضافی باعث کاهش وزن می شود، اما تاکنون هیچ کس راه قابل قبولی برای تحریک فعالیت هایش در انسان پیدا نکرده است.