سی پی یو های نسل ۹ اینتل رونمایی شد

901

سی پی یو های نسل ۹ اینتل ملقب به (WhiskyLake) امروز معرفی شدند، پردازنده های نسل جدید و پرچمدار های اینتل در حالی امروز معرفی شدند که که AMD با معرفی پردازنده های خود با قابلیت های بسیار و قیمت مناسب عرضه کرده بود و گوی سبقبت را از اینتل ربوده بود، اینتل در جواب به پرچمداران AMD نسلی را معرفی کرده که به احتمال زیاد آخرین نسل پردازنده های ۱۴ نانومتری اینتل خواهد بود چرا که اخباری رسیده که اینتل توانسته مشکلات ساخت پردازنده های ۱۰ نانومتری را حل کند.

هنوز آماری که عملا نشان دهد پردازنده های نسل ۹ چقدر نسبت به نسل قبل بهبود یافته منتظر نشده اماری که احتمالا ۱۱ روز دیگر منتشر میشود، Core i9 9900K نخستین پردازنده ۸ هسته ای اینتل در این کلاس، دارای قابلیت اورکلاک بوده و به لطف لحیم کاری TIM که البته در تمامی مدل های این نسل لحاظ شده است، قابلیت اورکلاک را نیز به طور چشمگیری بالا برده اند. اینتل از یک ماشین مجازی دو گانه در این نسل استفاده می کند که به طور خاص می تواند ۲ ماشین مجازی را به طور همزمان رندر نماید. هر دو جریان پردازش، به طور همزمان انجام می گیرند. به عنوان مثال اجرای ۲ برنامه مجازی سنگین و یا ۲ بازی روز به طور همزمان!

ضمن برجسته نمودن این ویژگی، اینتل به فرکانس ۵.۰ گیگاهرتز در تمامی هسته های Core i9 9900K اشاره کرده و اذعان دارد که هیچ یک از این ۲ قابلیت در CPUهای AMD مشاهد نمی شود. Core i9 9900K با ۸ هسته منطقی و ۱۶ رشته، دارای فرکانس های ۳.۶~۵.۰ گیگاهرتز است که با توان حرارتی ۹۵ وات، اما ظاهرا مصرف نیروی بیشتری را در زمان اورکلاک طلب می کند چرا که تمامی سازندگان مادربردهای Z390، بخش تغذیه خود را بهبود بخشیده اند. Core i7-9700K به عنوان دومین پرچمدار از ۸ هسته و ۸ رشته استفاده و فاقد قابلیت SMT است. این برای اولین بار است که یک پردازنده Core i7 فاقد این ویژگی است؛ با این وجود بنچمارکهای آن حسابی کوبنده بوده و برای برنامه هایی که در وضعیت NON SMT بهتر کار می کنند، عالی است.

اینتلاین پردازنده نیز دارای اوج فرکانسی ۴.۹ گیگاهرتز بوده و پایه آن هم مانند برادر بزرگتر است. و اما در نهایت به Intel Core i5-9600K می رسیم که با ۶ هسته، می تواند رقیب مدل های Core i7 از نسل هفت (کافی لیک) نیز باشد. فرکانس این مدل ۳.۷~۴.۶ گیگاهرتز است و در کش L2 برای هر هسته ۲۵۶ کیلوبایت را حمل می کند. Core i9-9900K با ۱۶ مگابایت کش L3 و Core i7-9700K نیز با ۱۲ مگابایت کش L3 طراحی شده اند. i5-9600K نیز دارای ۹ مگابایت کش L3 خواهد بود. تمامی مدل ها، همچنان دارای گرافیک داخلی GT2 بوده و از این رو خرید یک کارت گرافیک میان رده را خط می زند. با وجود آنکه چیپست Z390 برای هندل مادربردهای جدید و CPUهای نسل نهم خواهد آمد، اما اینتل امکان پشتیبانی از نسل نهم را با بروزرسانی مادربردهایی مانند Z370، فراهم کرده است.

مطالب پیشنهادی