مشخصات رم های DDR5 چیست

804

به تازگی ، انجمن فناوری پیشرفته JEDEC، مشخصات DDR5 SDRAM را به طور رسمی اعلام کرد که به عنوان یک طرح برای حافظه سازان و طراحی پلتفرم های CPU در آینده با تغییر صنعت از DDR4 استفاده می شود. با این حال ، این کاری نیست که بتوانند یک شبه انجام دهند.

JEDEC گروه صنعتی است که استانداردهای حافظه باز را توسعه داده و تنظیم می کند و شامل بیش از ۳۰۰ عضو از جمله AMD ، Intel ، Micron ، سامسونگ است و میزبان سایر بازیگران اصلی صنعت نیمه هادی را دارد. کار JEDEC از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا بدون استانداردهای شناخته شده ای که پدیدار می شود، هنگام ساخت یک کامپیوتر به طور بالقوه می توانیم از طریق یک مین اختصاصی مربوط به قدرتی که میخواهیم داشته باشیم استفاده کنیم.

در ابتدا این سازمان قصد داشت مشخصات نهایی DDR5 را در سال ۲۰۱۸ منتشر کند، که به طور بالقوه می توانست زمینه ورود ماژول های DDR5 در سال ۲۰۱۹ یا امسال را فراهم کند، ظاهراً این اتفاق نیفتاد ، اما حداقل اکنون مشخصات DDR5 روی کاغذ مشخص است.

یکی از مزایای DDR5 پشتیبانی از ظرفیتهای بالاتر است، مشخصات فنی تراکم تراشه را چهار برابر تا ۶۴ گیگ می بخشد و راه را برای رسیدن به LRDIMM به ظرفیت ۲ ترابایت فراهم کند.

حداکثر سرعت داده ها نیز از ۳.۲Gbps به ۶.۴Gbps میرسد (در ابتدا ، JEDEC پیش بینی می کند که ماژول های DDR5 با سرعت ۴.۸ گیگابیت بر ثانیه خواهند بود). بنابراین در اصل ، DDR5 حافظه ای سریعتر و بیشتر از نسل قبل را معرفی می کند، در حالی که رم ۱۶ گیگابایتی در حال حاضر به عنوان حد مطلوب برای کامپیوتر استفاده می شود ، قابل تصور است که پس از ورود DDR5 با جدیت ۳۲ گیگابایت مقدار توصیه شود.

علاوه بر پهنای باند بیشتر و ظرفیت های بالاتر ، تغییر جالبی که DDR5 معرفی می کند تنظیم ولتاژ روی تراشه است. با توجه به شرایط موجود ، تنظیم ولتاژ ماژول حافظه بر عهده مادربرد است، همچنین با نوید تحمل ولتاژ بهتر برای بازده DRAM بهتر و کاهش مصرف برق همراه است.

اما چه زمانی واقعاً از حافظه DDR5 استفاده خواهیم کرد ، امسال نخواهد بود و شاید سال آینده هم نباشد. AMD قبلاً تأیید کرده است که پردازنده های سرور “میلان” مبتنی بر ZEN3 خود از حافظه DDR4 استفاده می کند ، و می توان تصور کرد که در مورد انواع دسکتاپ آن نیز صادق است.

در هر صورت ، توپ در حال چرخش است و حتی قبل از نهایی شدن ساخت، اطلاعات DDR5 مشخص شده است. به عنوان مثال، میکرون در ماه ژانویه در حال نمونه برداری از حافظه سرور DDR5 بود. با این وجود ، اگر کامپیوتر خود را سال آینده بخرید، احتمالاً هنوز هم باید از رم DDR4 استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی