چطور لوازم خانه را تمیز کنیم تا ماندگار بمانند

537

لوازم خانه شما برای شما سخت کار می‌کنند، پس چرا به خشک‌کن، ماشین ظرفشویی، یخچال و اجاق‌گاز توجه نکنید؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که کارکرد ماشین لباس‌شویی یا ماشین ظرفشویی تمیز کردن است، بنابراین باید خودش تمیز بماند. در طول زمان، اگر این ماشین‌ها را تمیز نگاه ندارید، چیزهایی وجود دارند که می‌توانند منجر به نابودی آن‌ها شود.

ابتدا کتابچه راهنمای آن را بیرون بیاورید، اگر آن را گم کردید، احتمالا می‌توانید یک نسخه از آن را به صورت آنلاین دریافت کنید، ممکن است از چیزی که پیدا می‌کنید شگفت‌زده شوید. چراکه تمیز کردن این لوازم و نگهداری درست آن پیچدگی بیشتری دارد نسبت به آنچه که شما فکر میکردید.

 

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم

بسیاری از ماشین های لباسشویی از سیستم چرخشی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لباس ها و پارچه ها استفاده میکنند، برای تمیز کردن ماشین لباسشویی میتوانید از سرکه و یا محلول هایی که برای همین منظور توسط تولید کنندگان ساخته میشوند استفاده کنید.

چگونه ماشین لباسشویی را تمیز کنیم

قطعات داخلی وسایلی که ما استفاده میکنیم اغلب به نوعی مورد بی‌توجهی قرار میگیرند و یا به نظر می‌رسد گمان میکنند که نیازی به نگهداری خاصی ندارند، اما این قطعات احتیاج به رسیدگی دارند. تمیز کردن فضای داخلی به خصوص در ماشین‌هایی با راندمان بالا مهم است، چون آن‌ها از آب کمتری نسبت به ماشین های معمولی استفاده می‌کنند، و فیبر و الیاف اضافی می‌تواند در داخل آن بماند و باعث ایجاد بو شود.

پاک کردن داخل ماشین لباسشویی با صابون و یا سرکه ایده خوبی است، سفید کننده را توصیه نمی‌کنند، چون ممکن است به رنگ لباس هایی که میخواهید بعدا برای شستشو در ماشین بیاندازید آسیب بزند.

 

چگونه خشک کن را تمیز کنیم

اگر تا به حال بعد از هربار استفاده از دستگاه خشک کن فیلتر آن را تمیز نکرده اید از این پس حتما به تمیز کردن آن توجه کنید، چراکه پرز ها و دیگر چیز هایی که تمیز نشده اند ممکن است مجرای ماشین خشک کن را مسدود کند و در موارد شدیدتر حتی ممکن است باعث آتش سوزی شود.

مقداری سرکه سفید را روی پارچه بریزید و مهر و موم های درب خشک کن را مرتباً پاک کنید. همچنین می توانید از آن برای پاک کردن قسمت داخلی ماشین استفاده کنید، خوب است که مدت کوتاهی فیلتر را زیر آب جاری شستشو دهید.

 

چگونه ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم

دستگاهی که چنگال ها و قاشق های روزمره شما را تمیز می کند، نیاز به توجه دارد. بله ، ظروف تمیز به نظر می رسند، اما شما می خواهید که داخل دستگاه نیز تمیز شود.

ماشین ظرفشویی لوازم خانگی نیستند که اکثر ما فکر می کنیم نیاز به تمیز کردن دارند، اما در صورت پاک کردن آنها یا استفاده از پودر تمیز کننده ماشین ظرفشویی یا قرص ، مدل هایی که فضای داخلی آن استیل هستند به طور خاص براق و تازه به نظر می رسند.

برخی از مدلهای جدید دارای فیلترهای مش قابل جابجایی هستند که می توانند با تکه هایی از مواد غذایی مسدود شوند، به خصوص اگر شما پیش از شستشو ظرف ها از مواد غذایی پاک نمیکنید. صافی را بیرون بیاورید و زیر آب جاری گرم بشویید یا با مسواک به آرامی مسواک بزنید. اگر می بینید که مواد معدنی و روسوب در داخل ماشین ظرفشویی خود جمع شده است، دو فنجان سرکه را درون یک ظرف شیشه ای بر روی قفسه پایین قرار دهید و شستشوی گرم را تنظیم کنید تا ماشین ظرفشویی خود را تمیز کند، همچنین اتصالات را چک کنید تا رسوب نگرفته باشند.

 

چگونه یخچال را تمیز کنیم

پاک کردن قفسه های یخچال و فریزر با آب صابون گرم باید بخشی از یک روال تمیز کردن عادی باشد. اما بیرون آوردن همه وسایل از یخچال و تمیز کردن داخل آن، بسیار بهتر خواهد بود. معمولا مردم یخچال و فریزر خود را به طور مرتب و به اندازه کافی تمیز نمیکنند، به خصوص قفسه هایی که در آن گوشت نگهداری میشوند.

بیرون آوردن یخچال و فریزر از محل قرار گیری یخچال و تمیز کردن هرگونه مواد زائد یا گرد و غبار از قسمت پشتی دستگاه و کف آن نیز مهم است. اگر توری جلوی یخچال شما وجود دارد که می‌تواند برداشته شود، پشت آن تمیز شود و اطمینان حاصل کند که هوای آزاد می‌تواند به راحتی از آن عبور کند.

 

چگونه فر را تمیز کنیم

اگر فر شما یک چرخه خود تمیز کننده بر روی آن دارد، آن را در یک روز گرم بهاری، وقتی که شما می‌توانید پنجره‌ها و درها را باز بگذارید تا خانه تان طی چند ساعت هوا در آن ردوبدل شود و با استفاده از چرخه خود تمیز کننده فر خود را تمیز کنید.

برای حذف پس ماند های غذاهای پخته شده از مشعل اجاق گازی که قابلیت جابجایی اجاق ها در آن وجود دارد ، آنها را از طریق ماشین ظرفشویی تمیز کنید. یا می توانید آنها را در آب صابون گرم خیس کنید و سپس آنها را با جوش شیرین و صابون بشویید. اگر اجاق گاز از جنس استیل است، سطح آن را با استفاده از اسفنج یا پارچه ای آغشته به آب صابون گرم تمیز کنید. از تمیز کردن سوراخ های مشعل گاز خودداری کنید. اکثر قسمت های اجاق گاز سرامیکی را می توان با آب گرم صابون یا یک محلول سرکه و جوش شیرین تمیز کرد. کاتالوگ محصول خود را بررسی کنید.

مطالب پیشنهادی