فرمول طلایی مادر شدن

470

کمتر کسی را میتوان پیدا کرد که از آمدن نوزاد ذوق نکند و خواهان آن نباشد. همه ما بچه ها را دوست داریم و دلمان برای داشتن شان میتپد اما با آمدن یک نوزاد جدید، همه چیز تازه آغاز میشود. استقبال از ورود یک نوزاد جدید به خانواده برای والدین خیلی هیجان انگیز است؛ این هیجان درباره خواهر و برادرها نیز صدق میکند. اما، مراقبت همزمان از دو یا چند کودک میتواند سخت و طاقت فرسا باشد.

مسلما کار مادر با داشتن چند فرزند بسیار سخت خواهد بود و باید بتواند همزمان مراقب همه آنها باشد. در این مطلب، به معرفی۸روش میپردازیم که والدین میتوانند از آنها برای کنترل فرزندان خود به طور همزمان استفاده کنند.

 

 حتما برنامه روزانه اش را عوض کنید

ورود یک فرزند جدید به خانه زمان خوبی برای فرستادن بچه بزرگتر به مهد کودک است؛ حتی اگر یک کلاس پاره وقت هم باشد. با این کار، نه تنها پدر و مادر فرصت رسیدگی به نوزادشان را می یابند، بلکه کمک میکند بچه بزرگتر نیز موقعیت فعلی را راحتتر بپذیرد. فرستادن فرزندتان به مهدکودک به معنای رها کردن او به حال خودش نیست. فرزند بزرگتر هم نیاز به مراقبت، توجه و رسیدگی دارد و باید او را هم مدنظر داشته باشید. از او درباره کارهایش در مدرسه بپرسید و به حرفهایش
گوش دهید تا مطمئن شود که رفتن به مهدکودک یک اتفاق ویژه است و به علاوه شما حواستان به او است.

 

بخشی از خانه را به او اختصاص دهید

اگر در حال مراقبت از نوزاد تازه به دنیا آمده تان هستید، توصیه میشود یک محدوده مشخص برای کودک بزرگتر تعیین کنید تا در آن محدوده بازی کند و نزدیک نوزاد نشود. مثلا میتوانید قفسه اسباب بازیها را مناسب قد او درست کنید تا به راحتی از اسباب بازی هایش استفاده کند، بدون آنکه نیازی به کمک شما داشته باشد. به علاوه سعی کنید از میز و صندلی همقد کودک استفاده کنید. با مشخص کردن محدوده برای فرزند بزرگترتان، به او ارزش میدهید و متوجهش میکنید که برای بازی و راحتی او احترام قائل هستید. به این ترتیب نظم منزلتان هم بیشتر خواهد شد.

 

با یک تیر دو نشان بزنید

شاید فکر کنید گفتنش راحت است، اما هماهنگ کردن زمان خواب بچه ها در یک زمان مشخص کمک میکند که یک وقت خالی برای خودتان داشته باشید و به کارهایتان رسیدگی کنید. زمان چرت روزانه نوزاد معمولا مشخص و قابل پیشبینی است. از این رو، سعی کنید زمان چرت بچه بزرگتر را هم با همین زمان هماهنگ کنید. قطعا چرت های عصرگاهی یا بعد از ساعت ناهار بهترین انتخاب برای این هدف است. مسلما نمیتوانید فرزند کوچکتر را هماهنگ کنید پس با فرزند بزرگترتان صحبت کرده و شرایط را برای او توضیح دهید. به علاوه از او بخواهید در ساعت مشخص شده استراحت کند. به این ترتیب بسیاری از مسائلتان حل خواهد شد.

 

برای کودک داستان بگویید

وقتی نوزاد را در آغوش گرفته اید، برداشتن یک کتاب و خواندن آن برای کودک غیرممکن خواهد بود. پس سعی کنید به جای داستان خواندن از روی کتاب، خودتان برایش داستان بگویید. شما میتوانید درباره هر چیزی که به ذهنتان میرسد یک داستان بسازید. مثلا میتوانید درباره ابرقهرمانان و شاهزاده خانمهایی داستان بسازید که کودک به آنها علاقه دارد. همچنین میتوانید داستانی از دوران بچگی اش را برای او بازگو کنید. بچه ها دوست دارند داستان دوران کودکی خود را از زبان شما بشنوند. خوبی داستان گفتن در این است که میتوانید به طور همزمان از نوزادتان هم پرستاری کنید.

 

از کیف بازی کمک بگیرید

قطعا وقتی یک نوزاد در خانه دارید، نمیتوانید تمام مدت به کودک بزرگترتان هم برسید. پس بهتر است از کیف های مخصوص بازی کودکان که معمولا در آن چیزهای مختلفی برای سرگرمی پیدا میشود، استفاده کنید. این کیف میتواند اسباب بازیهای موردعاقه کودک را در خود جای دهد و همیشه هم در دسترس او باشد. به این
ترتیب او را سرگرم میکنید و مانع از بهانه گیری اش میشوید
.

 

آغوش مجازی نوزاد بخرید

گاهی اوقات بچه بزرگتر هم به توجه نیاز دارد و این مهم است که نیازهایش را برطرف کنید. اگر پایین گذاشتن نوزاد مناسب به نظر نمیرسد، از آغوشهای حمل نوزاد که بچه را بدون نیاز به دست در آغوشتان نگه میدارد استفاده کنید به این ترتیب هم نوزادتان را در آغوش دارید و از حالش مطمئن هستید و هم با فرزند بزرگترتان راحتتر ارتباط برقرار کرده و نیازهایش را رفع میکنید.

 

از دیگران کمک بگیرید

گاهی اوقات اعتراف به اینکه به کمک نیاز دارید دشوار است، اما این کار کمک میکند از پس رسیدگی به دو یا چند بچه راحتتر برآیید. اگر دوستان، پدر و مادر یا یکی از اعضای خانواده پیشنهاد کمک داد، درخواست آنها را بپذیرید تا زمان بیشتری برای رسیدگی به خواسته های بچه ها داشته باشید. همچنین میتوانید از کسی بخواهید که در خانه مراقب نوزادتان باشد تا بتوانید بچه بزرگتر را برای گردش بیرون ببرید. البته برنامه ریزی برای داشتن زمان خالی به همراه هر دو فرزند نیز از اهمیت ویژهای برخوردار است.

مطالب پیشنهادی