کولیک یا قولنج چیست؟

591

هیچ توضیح فیزیولوژیکی دقیقی برای معرفی این بیماری وجود ندارد، اما متخصصان بر این باورند که اگر نوزاد بیش از ۳ ساعت در روز به مدت ۳ هفته گریه کند، احتمال دارد دچار کولیک شده باشد. این حالت معمولا در نوزادان ۲ تا ۴ هفته ای رخ میدهد و اغلب در ۴ یا ۵ ماهگی برطرف میشود.

 

چرا کولیک اتفاق میافتد؟

کولیک هیچ توجیه مشخصی ندارد، اما دلایل مختلفی برای آن مطرح شده است. یکی از توضیحاتی که در رابطه با کولیک مطرح شده به شرح زیر است: وقتی نوزاد حین شیر خوردن هوای زیادی را وارد شکمش میکند، انقباضات روده باعث میشود که دچار درد شکم شود. نظرات زیادی هم وجود دارد که سیستم گوارش نابالغ و سیستم عصبی ناقص نوزاد را عامل بروز کولیک معرفی میکنند. وجود باد در سیستم گوارشی نوزاد رایج ترین دلیلی است که برای این عارضه مطرح میشود. هر چند مشخص نیست که تغذیه با شیر مادر یا شیرخشک باعث کولیک شود، اما نوزادانی که شیرخشک مصرف میکنند در مقایسه با نوزادانی که با شیر مادر تغذیه میشوند، کمتر دچار کولیک میشوند. اگر مادر، نوزاد را حین شیر دادن خوب در آغوش نگیرد، ممکن است هوای زیادی وارد معده نوزاد شود. شیشه شیر هم این مشکل را دارد، اما از آنجا که نوک شیشه به طور کامل داخل دهان نوزاد قرار میگیرد، هوای کمتری وارد معده او خواهد شد.

 

وقتی نوزاد درد کولیکی دارد چه میتوانید بکنید؟

روشهای زیادی برای آرام کردن نوزادان کولیکی وجود دارد. شما میتوانید از طریق آزمون و خطا به این مهم دست یابید.

آروغ کودک را بگیرید: هر بار پس از شیر دادن این کار را بکنید. آروغ زدن به خروج هوا از سیستم گوارشی نوزاد کمک میکند. ورود هوا میتواند باعث بروز مشکل در روده شود. البته آروغ زدن نتیجه صددرصدی ندارد، اما درد نوزاد را تا حد زیادی تسکین میدهد.

وضعیت شیر دادن خود را اصلاح کنید: برای جلوگیری از ورود هوا به همراه شیر، مطمئن شوید که کودک را به خوبی در آغوش گرفته اید. کودک باید بتواند پستان را به طور کامل به دهان بگیرد تا از ورود هوا به معده جلوگیری شود. برای این کار میتوانید از مادران دیگر هم کمک بگیرید.داروها همیشه موثر نیستند: تاثیر داروها بعد از ۳۰ تا ۴۰ دقیقه مشخص میشود؛ اما نباید منتظر معجزه باشید. خیلی از داروها تاثیر چندانی ندارند. بسیاری از پزشکان داروی گرایپ واتر را برای درمان کولیک تجویز میکنند، اما اثربخشی این دارو هنوز مورد تایید نیست.

رژیم غذایی خود را کنترل کنید: سعی کنید شیر و محصولات لبنی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. برخی کودکان قادر به تحمل پروتئین موجود در شیر گاو نیستند.

برای پیاده روی بیرون بروید: اگردر آپارتمان زندگی میکنید، برای پیاده روی یا رانندگی بیرون بروید. تغییر مکان و جا به جایی کمک میکند که ذهن نوزاد از درد و ناراحتی منحرف شود.

از دیگران تقاضای کمک کنید: اگر همه راه های ممکن را امتحان کرده و نتیجه نگرفته اید، بهتر است از آشنایان و اعضای خانواده تان کمک بگیرید.


وحشت نکنید: اضطراب و بیقراری شما کمکی به تسکین درد و ناراحتی نوزاد نمیکند؛ بنابراین، ریلکس باشید و بر تسکین نوزاد تمرکز کنید.

کودک را محکم در آغوش بگیرید: این کار تاثیر شگفت آوری بر درمان کولیک دارد. بودن در آغوش مادر به کودک آرامش میدهد و سیستم بدنی او را تسکین میدهد.


ماساژ را امتحان کنید: ماساژ دادن ملایم شکم میتواند به خروج باد از معده کمک کند. اما باید نحوه صحیح ماساژ دادن را بلد باشید.


نوزاد را قنداق کنید: قنداق کردن و تسکین نوزاد به رفع کولیک کمک میکند.

مطالب پیشنهادی