۶ ویژگی بچه هایی که شیر مادر میخورند

444

شیر مادر غذای منحصر به فرد و ایده آلی برای کودک است. این جمله حتما برایتان آشناست. اما این نکته که تغذیه با شیر مادر چه مزایایی میتواند در تمام زمینه های سلامت فرد داشته باشد، قابل تامل است.
هوش بیشتر، اندازه مغز بزرگتر، کاهش استرس و کاهش احتمال ابتلا به آسم و آلرژی در دوران بلوغ از فواید مهم تغذیه با شیر مادر در سالهای بعدی زندگی است. بنابراین شیر مادر علاوه بر فوایدی که در همان زمان شیرخوارگی و شیردهی برای نوزاد و مادر به همراه دارد، در زمان کودکی، بلوغ و بزرگسالی نیز بسیاری از اثرات مفیدش باقی میماند. بد نیست نگاهی به رشد قسمتهای مختلف بدن کودک نوپایی که ۲سال با شیر مادر تغذیه شده است بیندازید تا تفاوتها را بهتر درک کنید.

 

موهایی به نرمی پر

کودک ۲ ساله ای که با شیر مادر تغذیه شده است، موهای صاف و سالمتری دارد. همانطور که میدانید پروتئین از بزرگترین اجزای عملکردی و ساختاری سلولهای موست که در ترمیم و رشد موها نقش اساسی دارد. با توجه به اینکه سوء تغذیه یکی از علل عمده کم مویی درکودکان است، بنابراین کمبود پروتئین و ویتامین مهمترین بخش تغذیه کودکان در رشد مو محسوب میشود. اما بعد از ۱۲ ماهگی (یکسالگی) ۴۴۸ میلی لیتر از شیر مادر،۴۳ درصد از نیازهای پروتئینی خردسال را به طور طبیعی فراهم میکند و بنابراین میتواند در رشد طبیعی مو موثر عمل کند.

 

حس استقلال بیشتری دار ند

شیرخوارگی زمانی است که کودک به نوعی برای رفع نیازهای تغذیه ای اش کاملا وابسته است اما همین موضوع کلیدی است برای ایجاد حس استقلال کودک. کودکانی که در مسیر طبیعی به استقلال لازم میرسند نسبت به آنهایی که مجبور به داشتن استقلال زودهنگام میشوند، در امانتر بوده و حاشیه امنیت بهتری دارند.

 

گوشهای شان بهتر میشنود

مقاله های مرتبط

کودکان در ۲ سالگی حس شنوایی بهتری دارند. علت آن هم این است که نسبت به قبل کمتر به عفونت گوش مبتلا میشوند. به علت صافی شیپور استاش در گوش نوزادان و ارتباط آن با اسفنگترهای ضعیف حلقی نوزاد و در نتیجه تجمع قطرات شیر در پشت گوش میانی گاهی اوقات عفونتهای حاد گوش میانی در نوزادان مشاهده میشود که با رعایت نکاتی از جمله توجه به زاویه سرکودک هنگام شیر خوردن این مسئله برطرف میشود.

 

مغزشان بهترکار میکند

شیر مادر نوعی چربی به نام «دکا» دارد که در رشد سلولهای عصبی و مغزی شیرخوار نقش مهمی را ایفا میکند که البته این چربی در شیر خشک وجود ندارد. همچنین در شیر مادر، اسیدی به نام «آراشیدونیک» وجود دارد که آن هم در رشد سلولهای عصبی و مغزی کودک تاثیرگذار است. کودکانی که ۲ سال کامل شیر مادر خورده اند در مقایسه با آنهایی که با شیر خشک تغذیه شده اند یا مدت زمان کمتری از شیر مادر استفاده کرده اند قدرت فکری و ذهنی بالاتری دارند. نقش موثر و مفید شیر مادر در رشد ذهنی کودکان ناشی از وجود همین اسیدهای چرب اشباع نشده ای است که در این شیریافته شده است.

 

از غذا کمتر ایراد میگیرند

کودکانی که با شیر مادر تغذیه کرده اند کمتر از غذا ایراد میگیرند. در اصل یکی از چیزهایی که میتواند از دمدمی مزاج شدن کودک شما جلوگیری کند، شیر مادر است. شیر مادر همان چیزی است که همچنان باکیفیت باقی میماند. مسلما بعد از ۱۲ ماه تغذیه با شیر مادر یکباره این مایع تبدیل به چیزی غیرقابل خوردن نخواهد شد هر چندکه بسیاری از غذاهای جامد ممکن است به این حال و روز بیفتند.

 

دندان های شان محکم تر میشود

مکیدن انگشت شست درکودکانی که از شیر مادر تغذیه میکنند بسیارکمتر اتفاق میافتد و احتمال اینکه دندانهای آنها دچار نامرتبی شود، کمتر است. فک و دندان های کودک با مکیدن شیر مادر تقویت شده و رشد مناسبی در آینده خواهد داشت. تجربه نشان داده است، کودکانی که در ۲ سال اول زندگی از سینه مادر شیر میخورند، فک قویتر و دندانهای سالمتری نسبت به دیگر کودکان دارند. پستانک و شیشه شیر با فرم فیزیولوژیکی سینه مادر تفاوت زیادی دارد و استفاده مکرر از این وسایل موجب جلو زدگی فک کودک میشود. کودکانی که از شیشه شیر استفاده میکنند مدام در حال شیر خوردن هستند و شیر بهصورت مستمر روی دندانهای آنها جریان دارد که موجب از بین رفتن بهداشت دهان و پوسیدگی دندان های کودک میشود. کودکانی که از سینه مادر تغذیه میشوند، شیر خوردنشان روند منظم تری داشته و علاوه بر سلامت جسمی، فک و دندان سالمتری خواهند داشت. این کودکان در بزرگسالی فک، صورت و چهره متقارن تری خواهند داشت.

مطالب پیشنهادی