هورمون های شادی بخش

418

هر فرد در زندگی احساسات مختلفی را تجربه میکند و در شرایط متفاوت واکنشهای مختلفی را نشان میدهد.این واکنشها و احساسات متفاوت ممکن است به علت واکنشهای شیمیایی باشد که درون بدن ما رخ میدهد. هورمونهایی که در بدن ما آزاد میشوند، ممکن است به ما احساس خوب یا بد بدهند . هورمونها احساسات و عوامل مرتبط با شیوه زندگی انسانها را تحت تأثیر قرار میدهند به طوری که اگر میزان احساس شادی در فردی کم باشد، آن فرد بازهم قادر خواهد بود با تحریک هورمونهای شادی آور زندگی شادی را انتخاب و به آن دست پیدا کند . بنابراین کافی است با ترفندهایی این هورمونها را به طور طبیعی در مغز خود تولید کنیم. در ادامه به روشهای طبیعی برای تولید هورمونهای شادی آور میپردازیم که کمک میکند احساس خوشی را فوراً تجربه کنید.

 

سروتونین، شادی بخش

این هورمون از هیپوتالاموس ترشح میشود و به هورمون شادی معروف است. سروتونین مسئول انتقال اطلاعات در مغز است، کیفیت خواب ما دستش است و اثر آرامبخش دارد.
سروتونین خلق و خو را تنظیم میکند، از افسردگی پیشگیری میکند، فشار خون را تنظیم میکند، نقش مهمی در تنظیم چرخه قاعدگی در زنان دارد و باعث میشود احساس شادی کنید. کمبود این هورمون باعث اختلالات خلق و خو، احساس غم، افسردگی، رفتار پرخاشگرانه و اختلالات خوردن میشود.
برای افزایش سطح سروتونین روزی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ورزش کنید، غذاهای غنی از کربوهیدارت بخورید، کربوهیدراتها سطح سروتونین را افزایش میدهند. فکر میکنم حالا دیگر توضیح مناسبی وجود داشته باشد برای اینکه چرا بعضی مواقع علاقه ی خاصی به خوراکیهای شیرین و نشاسته ای پیدا می کنید؛ کاملا درست حدس زدید: چون سروتونین کاهش یافته و بدن به آن احساس نیاز میکند. پس بهترین راه برای تقویت سروتونین و تأثیر آن بر روح و روانمان با حداقل تأثیر منفی، انتخاب کربوهیدراتهای حاوی مواد سالم، همراه با فیبر بالا مانند نان چاودار است. به طور منظم در معرض نور خورشید قرار بگیرد، به اندازه کافی بخوابید مواد غذایی حاوی ویتامین ب را فراموش نکنید. ویتامین ب در غلات و حبوبات، انواع مغزها و جوانه ها وجود دارد.

 

دوپامین، هورمون هوشیاری

هورمونی است که انسان را از لحاظ ذهنی هوشیار نگه می دارد. دوپامین از سلولهای مغز و نخاع ترشح می شود. وقتی صحنه ای در یک فیلم شما را خوشحال میکند یا از دیدن منظرهای لذت میبرید، هورمون دوپامین در بدن شما آزاد میشود. کمبود این هورمون موجب عدم تمرکز، عدم توجه، بدخوابی، تنبلی و بدخلقی میشود. افرادی که در طول روز به میزان زیاد قهوه یا نوشیدنی های انرژی زا میخورند از سطح دوپامین کمتری برخوردار هستند. گوش دادن به موسیقی یکی از روشهای شگفت انگیز دریافت دوپامین است. محققان دانشگاه «مک گیل» در خلال پژوهشی در سال ۲۰۱۱ دریافتند، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه ی فرد، به ویژه اگر با نشان دادن احساس خوب ناشی از شنیدن ملودی آن همراه باشد، باعث دریافت میزان قابل توجهی دوپامین خواهد شد. میتوانید قبل از خواب از دمنوش
بادرنجبویه برای آرامش استفاده کنید. دوپامین را میتوان با خوردن غذاهای سرشار از پروتئین افزایش داد. به طور منظم در معرض نور خورشید قرار بگیرید. غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان را نیز در وعده های غذایی خود جای دهید.

 

ملاتونین، ساعت بدن

هورمون ضد پیری است و به عنوان ساعت بدن شناخته میشود. ملاتونین از غده پینه آل ترشح میشود. این هورمون خواب شبانه را تنظیم میکند. به هم خوردن دوره روز و شب، ترشح ملاتونین را شدیداً تحت تأثیر قرار میدهد. بهتر است شبها زیاد سراغ لپتاپ و تبلت نروید و در رختخواب از گوشیهای هوشمند استفاده نکنید. بمباران اطلاعات در ساعاتی که به خواب نیاز دارید، مغز را به طور مصنوعی تحریک و اذیت میکند. علاوه بر این بر بینایی نیز تأثیر میگذارد. برای افزایش سطح ملاتونین، دو ساعت قبل از خواب با ابزار تکنولوژی خداحافظی کنید. سعی کنید زندگی منظمی داشته باشید؛ برای مثال هر شب در ساعت مشخصی شام بخورد و به رختخواب بروید. در اتاقی که تهویه مناسبی دارد بخوابید. سعی کنید سبزیجات و غذاهای سرشار از پروتئین استفاده کنید. جسم و جانتان را در معرض هوای تازه قرار دهید.

 

اندروفین، ضد درد

هورمونی که مانع درد است، از اضطراب جلوگیری میکند و به عنوان آرامبخش عمل میکند. اندروفین از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح میشود. این هورمون کمک میکند احساس مثبتی به زندگی داشته باشید.
اندورفین یکی از مسکن های طبیعی بدن است. برای افزایش سطح اندروفین، حتماً ورزش کنید. نیاز نیست به ورزشهای سنگین روی بیاورید. ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز به افزایش این هورمون در بدن شما کمک شایان توجهی میکند. عرق کردن نیز به آزاد شدن این هورمون کمک میکند. حمام بخار و سونا موجب عرق کردن و شل شدن عضلات میشود و استرس را از شما دور میکند. مصرف غذاهای تند را نیز فراموش نکنید. فلفل یکی از مواد غذایی عالی محسوب میشود. غذاهای تند در تماس با گیرنده های روی زبان، سیگنال هایی مشابه با سیگنال های درد به مغز میفرستند که باعث آزاد شدن اندروفین در بدن میشود. اگر به طب سوزنی دسترسی دارید، میتوانید آن را امتحان کنید.

 

اکسی توسین، هورمون عشق

هورمونی که با عنوان هورمون عشق شناخته میشود. اکسی توسین در هیپوتالاموس ساخته شده و بعد به غده هیپوفیز منتقل میشود. این هورمون آدمها را کنار هم نگه میدارد، اعضای خانواده را به هم نزدیک میکند، عشق را بین زوجین و والدین و فرزندان افزایش میدهد. در دوران بارداری و شیردهی، هورمون اکسی توسین در بدن زنان ترشح شده و باعث ارتباط عمیق تر آنها با نوزادشان میشود. اکسی توسین استرس را کاهش میدهد و تعاملات اجتماعی را افزایش میدهد. این هورمون حامی قلب در مقابل انواع استرس هاست. برای افزایش سطح اکسی توسین، وقتی بیشتری را با دوستان، اعضای خانواده و افرادی که دوست دارید بگذرانید. به همنوعان خود کمک کنید. ماساژ را فراموش نکنید. سعی کنید به آدمها عشق بورزید و عاشق بمانید.

 

استروژن، ضد استرس

این هورمون زنانه از غدد جنسی ترشح میشود. استروژن مانع استرس محسوب میشود و خلق و خوی فرد را ثابت نگه میدارد. سیگار کشیدن ورزش شدید میزان این هورمون را کاهش میدهد. برای افزایش سطح استروژن، میتوانید از مواد غذایی مانند غلات، سبزیجات و میوه چون سیب، خرما، آلو و گیلاس، هویج، گوجه فرنگی، کلم برکلی، خیار و بادنجان، جو دوسر، گندم و برنج، بذر کتان، تخمه آفتابگردان و رازیانه استفاده کنید. برای متعادل نگه داشتن سطح هورمون استروژن انجام فعالیت هایی مثل یوگا و حمام آب گرم مؤثر است زیرا این فعالیت ها از میزان استرس فرد میکاهند.

مطالب پیشنهادی