چگونه استعداد پنهان خود را کشف کنیم؟

478

حتما برایتان پیش آمده که از استعداد فردی در یک حوزه خاص شنیده باشید یا اینکه حرفهایی در مورد بی استعدادی فرد دیگر در زمینه ای به گوشتان خورده باشد. اما جدای از اطرافیان، انسانها معمولاً درک درستی از استعدادها و مهارت های خود ندارند. غالبا شناسایی استعدادها کار سخت و پیچیده ای است چون نیاز به زمان و تجارب گوناگون دارد. کار، وظیفه و یا مسئولیتی که شما آن را آسان و راحت فرض میکنید شاید انجامش برای دیگران بسیار دشوار باشد.
پس اگر می خواهید واقعا قدم در دنیای ناشناخته ی وجودتان و سرزمین تواناییهای خود گام بردارید با ذهنی باز این مقاله را که راهکاری برای کشف استعدادهای پنهانتان است را دنبال کنید.

استعداد چیست؟

اجازه دهید استعداد را با یک مثال خدمتتان توضیح دهیم: تصور کنید دو نفر که هیچ چیز از بسکتبال نمیدانند میخواهند این رشته ورزشی را یاد بگیرند. یکیشان در عرض یک هفته پرتاب کردن درست را یاد میگیرد و دیگری در عرض یک ماه. خب، به نظرتان کدامشان با استعدادتر است؟ مسلماً اولی. پس میتوان استعداد را این طور تعریف کرد که:
استعداد یعنی یادگیری یک مهارت با صرف انرژی کمتر و زمان کمتر. حالا با توجه به این تعریف، به نکته ای که قبل تر گفتیم بهتر پی میبریم. همان طور که گفتیم فردی که در یک هفته پرتاب بسکتبال را یاد میگیرد نسبت به شخص دیگری که یک ماه یاد گرفتن این حرکت برایش طول میکشد استعداد بیشتری دارد. چون هم احتمالاً انرژی کمتری صرف کرده و هم در مدت زمان بسیار کوتاه تری بسکتبال را یاد گرفته…

به علایق خود اهمیت دهید

یکی از مهم ترین مسائل در به وجود آمدن یک استعداد در موضوعی خاص، علاقه داشتن یا نداشتن به آن موضوع است. وقتی شما به آن علاقه داشته باشید، مسلماً با شوق و ذوق بیشتری به سمت آن میروید و درنهایت هم، نتایج بهتری خواهید گرفت.

اما برعکس، وقتی با بی میلی به سمت کاری بروید، امکان ندارد درنهایت در آن به موفقیت برسید. این را همه افراد صاحب نظر دنیا میگویند. پس یکی از دلایلی که موجب میشود استعداد ما در کاری بیشتر شود، همین بحث وجود یا عدم وجود علاقه است.

موفقیت های قبلیتان را شناسایی کنید

فهرستی جداگانه ازموفقیت هایی که قبلا تجربه کردهاید تهیه کنید. این فهرست میتواند به شما در شناسایی استعدادهایی که قبلا به صورت ناخودآگاه و بدون اطلاع قبلی از آنها استفاده میکرده اید کمک کند. در هنگام تهیه ی این فهرست به این موارد دقت کنید:

۱- کلاسها و دورههای آموزشی که در آنها به شدت موفق بوده اید. ۲-تکالیف و یا پروژه هایی که به خوبی آنها را انجام دادهاید. و هر چیزی دیگری که باعث شده در گذشته این جمله را به خود بگویید : «من این کار رو عالی انجام دادم، استعداد بزرگی در این کار دارم». وقتی این فهرست را تهیه کردید، آن را مرور کنید. چه چیزی در این موفقیتها مشترک است؟ شاید در تمام مقاطع تحصیلی خود تا قبل از کنکور نمرات شما در درس ریاضی عالی بوده است.
شاید در فراهم کردن سرمایه ی لازم برای سازمان خود بهترین بوده اید. پیدا کردن شباهتهای موجود در موفقیتهای قبلیتان کمی به زمان و صبر و حوصله نیاز دارد اما اگر این فهرست را با دقت و به خوبی بررسی کنید درنهایت میتوانید الگوی شخصیتان را از این فهرست به دست آورید. آشنایی با این الگوها برای شناسایی استعدادهای حیاتی که در آینده میتوانید از آنها بهترین استفاده را برای پیشبرد اهداف خود بکنید ضروری هستند.

نقاط ضعف خود را شناسایی کنید

همه ی انسانها ترکیبی از استعدادها، نقاط ضعف و نقاط قوت هستند. به عنوان مثال یکی از نقاط ضعف خیلی از انسانها در دنیای امروزی مقاومت در برابر شبکه های اجتماعی مختلف و رفتن به رخت خواب قبل از ساعت ۱۱ شب است؛ اما اگر بخواهیم منطقی به زندگی و طبیعت انسانها نگاه کنیم باید بگوییم که هیچ فردی نمیتواند کامل باشد و همه ی کارها، وظایف و مسئولیتها را بی عیب و نقص تکمیل کند. درست به همین دلیل است که شناسایی نقاط ضعف میتواند به آشکار شدن استعدادها و توانایی هایمان کمک کند. نوشتن نقاط ضعف شاید کمی دردناک باشد اما باید این کار را انجام دهید. سپس به این پرسشها پاسخ دهید: برای انجام چه کارهایی وقت زیادی هدر میدهید؟ چرا تنبلی میکنید؟ چرا امروز و فردا میکنید؟ چه چیزی باعث میشود احساس بی دست و پا بودن کنید؟ با جواب دادن به این پرسشها به راحتی میتوانید تمام نقاط ضعف موجود در احساسات و علایقتان را شناسایی کنید.

از دوستان خود کمک بخواهید

دوستان صادق آینه های روح شما هستند. عکسالعمل های دوستان و نزدیکانتان بی نهایت میتواند شما را در مسیر کشف استعدادتان و نبوغ شما کمکتان کند خب شاید بپرسید چرا؟ زیرا وقتی شما در کاری مهارت دارید و آن را به سادگی و با سرعت عمل بالایی انجام میدهید به اشتباه فکر میکنید دیگران نیز این چنین عمل میکنید برای مثال دوستانتان همیشه برای آرایش موهایشان به شما مراجعه میکنند زیرا معتقدند شما از بهترینها نیز ، ماهرتر عمل میکنید اما شما پیش خودتان فکر میکنید کار به این سادگی استعداد نمیخواهد یا اینکه گمان میکنید دیگران هم مثل شما میتوانند به راحتی از پسش بربیایند، اما نه! اشتباه نکنید، شما میتوانید زیرا استعدادش را دارید. پس این بار اگر کسی برای انجام کاری مدام شما را انتخاب کرد ، کمی تأمل کنید، شاید همان کاری ست که باید به آن بچسبید و شاید آن استعداد ذاتی شماست.

تمرین کنید و خوب هم تمرین کنید

مهم نیست که استعدادهای اصلی شما چه هستند، باید برای رسیدن به سطح تسلط تمرین کنید. شاید استعداد اصلی شما جزء استعدادهای طبیعی و خدادادی شما باشد که ذاتاً در انجام آن خوب هستید اما باز هم برای رسیدن به تسلط ۱۰۰ درصد و کسب درجه ی استادی در آن باید تمرین کنید. در روند شناسایی استعداد ها، تمرکز بر این مرحله بسیار ضروری است چون این مرحله جایی است که شما با تحت فشار قرار دادن خود با تمرینهای متمرکز و گوناگون روز به روز به تسلط بر استعداد خود نزدیکتر میشوید. لازم نیست کل روز را به تمرین استعداد خود اختصاص دهید. اگر یک شغل تمام وقت دارید میتوانید ۳۰دقیقه در روز را به استعداد خود و تمرین آن اختصاص دهید.

مطالب پیشنهادی