بهترین پردازنده کدام است Intel یا AMD

1,509

رقابت برای کسب عنوان بهترین پردازنده در بین دو غول تکنولوژی دنیا یعنی اینتل و AMD در سال های اخیر به اوج خود رسیده است، شرکت AMD در طی چند سال گذشته با سرمایه گذاری و مدیریت درست توانست فاصله زیادی که بین این شرکت و محصولات اینتل وجود داشت را کمتر و کمتر کند تا اینکه امروز برخی پردازنده های AMD در کاربردهای متفاوت حتی قدرت بیشتری از آخرین پردازنده های اینتل دارند.

کدام پردازنده مناسب شماست؟ با ما همراه باشید تا در بخش های گوناگون به سوال شما پاسخ دهیم.

 

پردازنده های دسکتاپ

در گذشته ، CPU های AMD قیمت های پایین تری را ارائه می دادند که با عملکرد کمتری همراه بودند. این مورد با جدیدترین نسل CPU های آن صادق نیست. اگرچه AMD هنوز هم ارزش بسیار خوبی برای خرید به نسبت قیمت دارد ، اما چندین گزینه پرهزینه نیز دارد که در برخی موارد حتی از گزینه جایگزین اینتل نیز قدرتمندتر است.

در بین محصولات دو شرکت پردازنده های ۵۰ ۶۰ دلاری وجود دارد که میتواند نیاز های اولیه را برای استفاده های شخصی برطرف کند، اما پردازنده های قدرتمندتر  آنها تا ۵۰۰ دلار قیمت دارند که قدرت پردازشی بسیار بالایی دارند.

در حال حاضر  تراشه برتر گیمر فعلی اینتل ، ۹۹۰۰K ، دارای هشت هسته و ۱۶ رشته است. با ۵ گیگاهرتز در مقابل ۳۹۵۰X AMD با ۴.۷ گیگاهرتز کمی قدرمتند تر است. قیمت آن ۴۷۲ دلار است. به طور کلی برای گیم همیشه پردازنده های اینتل برتری دارند هرچند که این فاصله در حال حاضر واقعا کم شده و میزان هزینه است که کاربر باید بین محصولات مختلف انتخاب کند.

در بین گزینه های میان رده برای گیم ، پردازنده  پیشنهادی ما اینتل Core i5-9400F با قیمت ۱۴۵ دلار و Core i7-9700K با ۳۵۹ دلار است. البته Core i7-9700K یک پردازنده قدرتمند و رده بالا محصوب میشود که میتواند تا چند سال آینده نیاز های گیمینگ شما را برطرف کند، شما با پردازنده Core i5-9400F هم در حال حاضر میتوانید تمام نیاز های گیمینگ خود را برطرف کنید، این پردازنده هم قدرت بالایی دارد و به نظر میرسد حداقل تا دو سه سال آینده بتواند اکثر گیم ها را اجرا کند.

پردازنده AMD ، Ryzen 7 3700X هم گزینه ای خارق العاده است. دارای هشت هسته و ۱۶ رشته و افزایش بزرگ دستورالعمل در هر ساعت در مقایسه با نسل قبلی خود یعنی ۲۷۰۰X دارد.قیمت آن ۳۲۸ دلار است. این پردازنده بسیار قدرتمند است و در مقایسه با آن میتوان i7-9700K اینتل را نام برد، اما نکته ای که وجود دارد پردازنده AMD در بازی هایی که از تمام ظرفیت های هسته پردازنده استفاده میکنند نسبت به اینتل برتری دارند.

اینتل

بیشتر بازی ها از تمام هسته موجود از پردازنده استفاده نمیکنند و با توجه به این که در مقایسه درباره قدرت تک هسته ای پردازنده های اینتل برتری دارند، همانطور که قبلا گفتیم عملکرد بهتری را ارائه میدهند.

CPU های Intel Core i9 و AMD Threadripper که علاقه مندان و محققان را هدف قرار می دهند عملکرد بسیار متنوع تری ارائه می دهند و همچنان به شمارش هسته و موضوعات ادامه می دهند. پردازنده های نسل هفتم و نهم اینتل i9 بین ۱۰ تا ۱۸ هسته و حداکثر ۳۶ رشته را به لطف پرکردن سرعت ارائه می دهند. با این حال قیمت های پردازنده های AMD باعث میشوند ارزش خرید بالایی پیدا کنند.

همانطور که قبلا هم گفتیم پردازنده های ADM در قسمت پردازش چند هسته ای برتری دارند به پردازنده های اینتل، پس برای کسانی که حیطه کاری و شغلی آنها ایجاب میکند که بخواهند از قدرت پردازشی بالایی در انجام برنامه های سنگین یا چند برنامه استفاده کنند، AMD گزینه مناسبی است.

اگر به خطوط PCI Express زیادی احتیاج دارید ، نسل جدید پردازنده های Ryzen 3000 AMD گزینه مناسبی است اما پردازنده های نسل اول و دوم Threadripper این شرکت هم هنوز قابل توجه هستند.

amd

به عنوان مثال ، CPU های سری ۲۰۰۰ Threadripper بین ۱۲ تا ۳۲ هسته و تا ۶۴ رشته با چند رشته همزمان دارند. آنها گرانتر هستند و بین ۳۲۹ دلار و ۱۷۰۰ دلار قیمت دارند. اگر می خواهید با هزینه کم ، ارتقاء سطح بالایی داشته باشید ، Threadripper 2950x را با قیمت ۳۲۹ دلار پیشنهاد می کنیم.

اگر موضوع پول مسئله ای نیست ، تراشه های Threadripper نسل سوم AMD اکنون در دسترس هستند. ۳۹۶۰X 24 هسته و ۴۸ نخ را با قیمت ۱۳۹۹ دلارعرضه میکند در حالی که مدل ۳۹۷۰X تا ۳۲ هسته و ۶۴ رشته را با قیمت ۱.۹۹۹ دلار ارائه می دهد. این شرکت همچنین دارای تراشه ۶۴ هسته ای در حال کار است ، ۳۹۹۰X ، که قرار است در سال ۲۰۲۰ با قیمت نامعلوم وارد بازار شود.

تراشه های Threadripper نسل اول و دوم ۶۴ خط PCI Express را پشتیبانی می کنند ، این یک مزیت بزرگ نسبت به حداکثر ۴۴ مورد مشاهده در دامنه اینتل است. CPU های نسل سوم این تعداد را به ۷۲ خط قابل استفاده (۸۸ عدد) افزایش می دهند. تراشه های Threadripper به دلیل هسته های اضافی ، بسیار قدرمتند هستند.

 

پردازنده های لپ تاپ

بازار لپ تاپ داستانی متفاوت دارد. بیشتر، آنچه شما پیدا خواهید کرد پردازنده های مبتنی بر اینتل نسل های مختلف و گرافیک های یکپارچه است. همانطور که نماینده دل سال گذشته خاطرنشان کرد ، سبد سهام اینتل در مقایسه با AMD بسیار متفاوت است: شکاف بین این دو شرکت از نظر سهم بازار و “استفاده از موارد” بسیار قابل توجه است.

هرچند AMD در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که قرار است از پردازنده های مختلفی که برای لپ تاپ ارائه میکند در محصولات بیشتری استفاده خواهد شد.

با این حال ، در حال حاضر ، این بازار بیشتر تحت سلطه اینتل است. می توانید از طیف گسترده ای از پیکربندی ها ، از جمله CPU های نسل ۸ ، ۹ و ۱۰ استفاده کنید. آخرین پردازنده های Intel Ice Lake نسل ۱۰ پردازنده ها با گرافیک پردازنده نسل یازدهم. آنها نمایانگر برخی از توانمندترین و کارآمدترین لپ تاپ های موجود مانند Dell XPS 13 2-in-1 هستند. به عنوان جایگزینی برای Ice Lake ، اینتل همچنین پردازنده های نسل ۱۰ Comet Lake را ارائه می دهد که ۶ هسته ای Core i7 است.

به طور معمول اگر به دنبال یک قدرت همه جانبه در یک لپ تاپ هستید ، پردازنده های Intel Core i5 از یکی از نسل های اخیر گزینه عالی است. CPU های Core i7 و Core i9 عملکرد محاسباتی بسیار کلی تری دارند ، اما مگر اینکه بارهای سنگینی را انجام دهید ، یک مورد Core i5 در بیشتر موارد بیش از حد کافی خواهد بود.

به طور کلی ، هر دو شرکت پردازنده هایی را با فاصله قابل توجه از یکدیگر در سطح های مختلفی از قیمت ، قدرت و عملکرد تولید می کنند. تراشه های اینتل تمایل به ارائه عملکرد بهتر در هر هسته دارند ، اما AMD هسته های بیشتری را با قیمت مشخص و گرافیک بهتر پردازنده جبران می کند. تا رسیدن تراشه های موبایل Ryzen 4000 در سال ۲۰۲۰ ، اینتل در این دسته از رهبری جدی برخوردار است.

پردازنده اینتل

گیمینگ حرفه ای

اکثر پردازنده های اینتل دارای گرافیک هستند که به این گونه پردازنده ها APU میگویند، البته نباید برای گیمینگ روی این گرافیک حساب باز کنید، در همین حال ، بیشتر پردازنده های دسکتاپ AMD شامل گرافیک یکپارچه نیستند. اما آن چند محصول خاص مانند Ryzen 3400G که دارای گرافیک هستند، این تراشه ها هسته های CPU Ryzen را با هسته های گرافیکی Radeon در همان قالب ترکیب می کنند. آنها معمولاً از قابلیت های گرافیکی بهتری نسبت به هسته های پردازنده گرافیکی اینتل برخوردار هستند ، اما پردازش عمومی ضعیف تری دارند. با این حال Ice Lake اینتل با گرافیک جدید Iris Plus آن پارادایم را تغییر می دهد.

خواه Intel یا AMD را انتخاب کنید، نیاز به یک تراشه رده بالا برای نرخ فریم بالا ، یا پخش استریم  و بازی همزمان ، می توانید بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ دلار برای پردازنده های بازی های سطح متوسط و تا ۵۰۰ دلار هزینه کنید.

گیمرهای جدی به جای گرافیک یکپارچه از کارت گرافیک اضافی یا GPU گسسته استفاده می کنند (این بهترین گزینه برای گیم است). در این سناریوها ، اینتل به دلیل نحوه ساخت دو غول تراشه پردازنده های خود ، معمولاً در عملکرد بازی حاکم است. ۹۹۰۰K آن احتمالاً قدرتمندترین پردازنده بازی موجود در حال حاضر است.

تراشه های AMD – به ویژه آخرین پردازنده های Ryzen آن – با این حال ، مدعیان عالی هستند. ۳۹۰۰X و ۳۸۰۰X در بیشتر بازی ها به ۹۹۰۰K نزدیک و گاهی موارد به آن میرسند. آنها همچنین در اجرای برنامه هایی که از چندین هسته پشتیبانی می کنند بسیار عالی هستند.

این امر باعث می شود توصیه به انتخاب اینتل برای بازی سخت تر از گذشته شود. اگر فقط میخواهید بازی کنید ، ۹۷۰۰K و ۹۹۰۰K اینتل بهترین پردازنده هایی هستند که می توانید خریداری کنید.

need for speed heat

اگر در کنار گیم یا وقتی بازی نمی کنید کاری انجام می دهید ، با این وجود تراشه های Ryzen 3000 شرط بهتری است. در مقایسه با پردازنده های این سطح در اینتل ، عملکرد قابل مقایسه ای را در بازی ها ارائه می دهند و در عملکرد چند هسته ای عملکرد بهتری دارند.

پردازنده های Ryzen میان رده نیز ارزش ارزیابی دارند. Ryzen 3600 و ۳۶۰۰X در حالی که از تراشه های بازی بسیار توانمند برخوردار است ، ارزش باورنکردنی را ارائه می دهد. حتی Ryzen AMD با ترکیب گرافیک Vega APU عملکرد بازی مناسبی را ارائه می دهد که ارزش توجه به آن را دارد. اما قابلیت پردازش ضعیف تر آنها بدان معنی است که آنها در بلند مدت خیلی نمیتوان رویشان حساب باز کرد.

 

کدام شرکت برنده است؟

در طی یک بار کاری روزمره ، تراشه AMD با سطح بالا و یک تراشه برتر Intel نتیجه ای متفاوت با یکدیگر ایجاد نمی کند. در سناریوها و بنچمارک های خاص تفاوت های واضحی وجود دارد ، اما CPU سنگ بنای اصلی عملکرد رایانه نیستند همانطور که در گذشته بوده.

CPU های اینتل هنوز هم عالی هستند ، اما اگر آنها میخواهند به شدت با AMD رقابت کنند ، اینتل باید قیمت های خود را پایین بیاورد که شاید فقط اگر علاقه مند به خرید اینتل هستید ، ارزش خریدآن را حفظ کند.

پردازنده های AMD Ryzen 3000 بهترین تقسیم را برای تقریباً در کل محدوده ارزش خرید ارائه می دهند. اینتل در گیم دارای عملکرد جزئی بهتری است ، اما حتی پس از آن ، مزایای پردازنده های AMD در خارج از موضوع گیم فراتر می رود.  AMD همچنین مسیر ارتقاء بهتری دارند ، زیرا AMD قول می دهد مادربردهای موجود همچنان در سال ۲۰۲۰ با تراشه های جدید AMD کار کنند.

اگر بتوانید تراشه های اینتل را با قیمتی عالی پیدا کنید ، باز هم به نسبت پول خود عملکرد بسیار خوبی می گیرید. همانطور که گفتیم مهم ترین موضوع هزینه ای است که میخواهد بکنید، ما بهترین ها را در هر بخش معرفی کردیم اما ارزش خرید یعنی مقدار قیمت به نسبت کارایی حرف اول را میزند مگر آن که هزینه برای شما اهمیت نداشته باشد.

مطالب پیشنهادی