اندروید ۱۰ منتشر شد، بررسی ویژگی های جدید

886

گوگل به تازگی جدید ترین نسخه سیستم عامل خود یعنی اندروید ۱۰ را منتشر کرد، از آنجا که توسعه اندروید در این روزها خیلی زیاد اتفاق می‌افتد، انتشار نسخه جدید تر جای هیچگونه تعجبی ندارد. درست مانند آخرین اخبار منتشر شده، شما ۲ بار  دو بار بعد از به روز رسانی بررسی کنید که آیا گوشی شما واقعا آخرین نسخه را اجرا می‌کند یا نه. ویژگی های بسیاری در اندروید ۱۰ وجود دارند، اما برخی از جالب‌ترین ویژگی‌های جدید کمی پنهان هستند و (حداقل در نسخه بتا)به طور پیش‌فرض حذف می‌شوند.

یکی از ویژگی‌هایی که هر کسی انتظارش را می‌کشد مد تاریک آن است و در اینجا اندروید۱۰ ما را ناامید نخواهد کرد. این تم تاریک جدید اکنون برای گشت گزار های شبانه شما در گجت آماده شده است، با وعده بهبود عملکرد باتری برای موبایل و پشتیبانی از تعدادی از برنامه‌هایی مثل عکس و تقویم. در طول زمان، برنامه‌های بیشتری به طور خودکار به این تم تاریک تبدیل خواهند شد، اما در حال حاضر، این تعداد نسبتا محدود و کمی تصادفی است.

 

 

عامل اصلی دیگر یعنی منو ناوبری به روز شده است. این کار اختیاری است – شما هنوز هم می‌توانید از همان اندروید سه دکمه قدیمی استفاده کنید که مدت‌ها پیش پیشنهاد شده بود. این اساسا نوعی از سیستم جهت‌یابی است که با نسخه پای اندروید راه‌اندازی شده‌است. برای اکثر قسمت‌ها، حالات جهت‌یابی جدید به خوبی کار می‌کنند و نسبت به آن‌هایی که در پای هستند کارآمدتر هستند، به خصوص وقتی که سعی می‌کنید بین برنامه‌ها بگردید و آنها را عوض کنید. swiping چپ و راست صفحه جایگزین دکمه عقب می‌شود، که بلافاصله واضح نیست، و با یک فشار کمی دیگر روی لبه صفحه، گاهی یک کشوی ناوبری را باز می‌کند.

همچنین یک ویژگی پاسخ هوشمند به روز شده که در حال حاضر اعمال را از notifications نشان می‌دهد اضافه شده. اگر یک اعلان شامل یک لینک باشد، برای مثال، پاسخ هوشمند پیشنهاد باز کردن آن در کروم را می‌دهد. در مورد آدرس‌ها، جایی که اطلاعات آن می‌تواند شما را به گوگل مپ برساند، یا ویدیوهای یوتیوب را که شما می‌توانید در آن باز کنید، این باید بر روی همه برنامه‌های پیام‌رسانی مردمی کار کند.

همچنین در این نسخه چندین ویژگی حفظ حریم خصوصی و امنیتی وجود دارد، از جمله امکان اشتراک گذاری فقط داده های مکان با برنامه ها در هنگام استفاده از آنها و یک بخش جدید Privacy در تنظیمات که به شما امکان دسترسی به کنترل هایی برای مدیریت سابقه وب و برنامه های خود را می دهد.

با به روزرسانی های سیستم عامل جدید گوگل، هم اکنون این شرکت می‌تواند امنیت و حریم خصوصی مهم را به گوشی از طریق فروشگاه گوگل پلی بزند، که به آن اجازه می‌دهد تا مسائل را بدون نیاز به ادامه فرآیند به روز رسانی سیستم حل کند. با توجه به اینکه سیستم‌عامل اندروید کند چرخه‌های ارتقا را ارتقا می‌دهد، این یک ویژگی جدید مهم است.

دو ویژگی جالب جالب دیگر هنوز در نسخه بتا قرار ندارند یا تا اواخر سال جاری در دسترس نیستند، اما گوگل حالت Focus را برجسته می کند، این امکان را به شما می دهد تا برای مدتی برنامه های خاص را سایلنت کنید و اکنون در مرحله بتا و Live Caption قرار دارد. قرار است در پاییز امسال گوشی های پیکسل عرضه شوند و این امکان می تواند به طور خودکار فیلم ها و صدا را در همه برنامه ها نشان دهد.

مانند اکثر نسخه‌های جدیدتر، اینها تنها برخی از هایلایت ها هستند. بسیاری از ویژگی های کوچک نیز وجود دارند و احتمال این وجود دارد که شما به چند فونت جدید و ترفند بصری در اینجا و آنجا دسترسی داشته باشید. با این حال، بیشتر اوقات شما می‌توانید به استفاده از اندروید مثل همیشه ادامه دهید. حتی تغییرات عمده مثل کنترل‌های حرکت به روز اختیاری هستند. این نسخه یک به روز رسانی تکاملی است.

مطالب پیشنهادی