پردازنده سری ZEN3 شرکت AMD در راه است، برنامه ساخت سری ZEN4 در آینده

657

شرکت AMD تنها رقیب اینتل در ساخت سی پی یو های کامپیوتری پس از عرضه موفق سی پی یو های سری ZEN2 که توانست فاصله زیاد بین AMD و اینتل از بین ببرد و حتی در برخی کاربرد ها از اینتل پیشی بگیرد در حال کار بر روی نسل جدید پردازنده های خود با نام سری ZEN3 است.

AMD که اخیراً معماری ZEN2 خود را به خط پردازنده EPYC خود بر روی سرورها منتقل کرده است، AMD از این فرصت استفاده کرد تا به طور خلاصه در مورد نقشه راه آینده خود صحبت کند، با توجه به اینکه مرحله طراحی برای نسل بعدی معماری ZEN3 کامل شده است.

پس از آنکه سری جدید پردازنده های این شرکت معرفی شد، AMD دور دیگری از پردازنده ها را در زیر پرچم Zen + ساخت که خط تولید را به ساخت پردازنده های ۱۲ نانومتری منتقل کرد، این آپدیت عمدتا جزئی بود، اما راه را برای اورکلاک بالاتر، بهبود راندمان انرژی و عملکرد بهتر هموار کرد.

اخیراً AMD با محصولات ZEN2 مطرح تر شده است، اولین شرکتی که از فرآیند تولید پردازنده های ۷ نانومتری بهره می برد. این برنامه ابتدا از طریق خانواده ی محصولات Ryzen AMD به دست مصرف کنندگان رسید و اکنون از طریق خط تولید EPYC به مشتری های سرور عرضه خواهد شد. هم گوگل و هم توییتر در صدد استفاده از این پردازنده های به روز شده EPYC در مراکز داده خود هستند، حرکتی که باعث افزایش قیمت سهام AMD شد.

در حالی که هنوز طرفداران این شرکت نسل بعدی پردازنده های AMD را تحلیل میکردند، مارک پاپرمستر، مدیر ارشد فناوری MD ، در مورد قصد AMD برای تهیه صنعت “تقاضای سیری ناپذیر” برای پردازنده های خود صحبت کرد، و اینکه چگونه این شرکت “نمی تواند رها شود” و “نمی خواهد کنار برود، اینجاست که نسل ZEN3 وارد بازی می شود، و همچنین نسل بعد یعنی ZEN 4 (خیر!، صحبت کردن در مورد ZEN 4 خیلی زود نیست).

پاپرمستر گفت: “ما همیشه در حال ساختن طرح های بعدی هستیم در حالی که ما طراحی فعلی خود را انجام می دهیم.”

طراحی ZEN 3 در حال حاضر به پایان رسیده است، این یک نسخه ی تکرار شونده بر اساس فرآیند تولید ۷ نانومتر + هنگام ورود به سال آینده خواهد بود. به گفته پاپرمستر  لیست پیش بینی شده محصولات “درست در راه است”. با توجه به مشکلی که اینتل برای رسیدن به ساخت پردازنده ۱۰ نانومتر داشت، این خبر چیزی نیست که بتواند آنها را خوشحال کند، در واقع AMD پس از موفقیت های بدست آمده بیکار ننشسته و سخت در حال کار است.

این موضوعی است که همیشه برای مصرف کنندگان خبر خوشی به شمار میرود چراکه انحصار در ساخت سی پی یو های خوش ساخت در دست یک شرکت، باعث شده بود چه در قیمت و چه در ساخت تکنولوژی و نسل های بهتر پیشرفت چشمگیری صورت نگیرد.

مطالب پیشنهادی