آیا جایگزین های شکر برای دیابت و کاهش وزن موثر هستند؟

436

امروزه محصولات زیادی در فروشگاه ها وجود دارند که ادعا میکنند میتوانید از آن به عنوان جایگزین کردن شکر استفاده کنید، این موضوع به خصوص برای افرادی که دچار دیابت هستند بسیار مهم است و سلامتی آنها را تاحت تاثیر قرار میدهد.

با افزایش شیوع دیابت و چاقی، آگاهی در مورد استفاده از میزان قند اضافه شده در مواد غذایی افزایش یافته، در جدیدترین دستورالعمل پزشکان، آنها توصیه میکنند که میزان استفاده از قند باید کمتر از ۱۰ درصد از کالری مصرفی روزانه شما باشدکه این میزان ۲۷۰ کالری در روز است.

دلیل این موضوع این است که این قند های اضافه شده به مواد غذایی حاوی طعم شیرین و یا عطر و طعم است و ارزش غذایی بسیار کمی برای بدن دارد، به همین دلیل در صنعت مواد غذایی تلاشی آغاز شد که بتوانند جایگزینی برای قند پیدا کنند که عطر و طعم به مواد غذایی اضافه کند و موجب افزایش وزن نشوند.

سوالی که امروز زیاد مطرح میشود این است که آیا جایگزین های شکر و مواد قندی واقعاموثر است یا نه؟ جواب کوتاه است، نه.

شیرین کننده های مصنوعی

شیرین کنند های با شدت بالا دارای کالری صفر یا کم کالری هستند، آنها از منابع مختلف ساخته شده اند که میتواند از ۱۰۰ تا ۲۰۰۰۰ بار شیرین تر از شکر باشند، بعضی از آنها دیگر طمع تلخ یا فلز مانند ندارند، دو جایگزین جدید stevia و SGFE از گیاهان استخراج میشوند و در محصولات زیادی استفاده میشوند.

بر اساس راهنمایی انجمن های دیابت در سال ۲۰۱۹، استفاده از شیرین کننده های با شدت بالا میتواند کالری و مصرف کربو هیدرات را کاهش دهد، با اینحال شما نمیتوانید این مواد غذایی را به راحتی جایگزین کنید چرا که شما توانایی کنترل بر قند خون و کاهش وزن را در بلند مدت از دست خواهید داد.

محققان این موضوع را در برخی از مطالعات در مورد این شیرین کننده ها دیده اند، برخی از این مطالعات نشان میدهد تفاوتی بین این مواد غذایی جایگزین برای کاهش وزن وجود ندارد و حتی این مواد میتوانند باعث چاقی شوند، اما در مطالعات دیگر که در آن مصرف غذا به صورت تنظیم شده در بیماران صورت گرفته و در آن از این شیرین کننده ها استفاده نشده کاهش وزن حفظ میشود و امکان بازگشت وزن پایین است.

همه جایگزین های شکر به عنوان مکمل های غذایی برچسب گذاری شده اند و تحت قوانین اداره غذا و دارو قرار دارند، آخرین روند برخی از جایگزین های شکر را به عنوان “مشتق شده از گیاهان” یا “طبیعی” نام گذاری کرده اند، این امر لزوما به این معنی نیست که آنها در کنترل قند خون و یا کاهش وزن موثر هستند، اگر بیش از حد استفاده شود، ممکن است به عوارض جانبی مانند نفخ و اسهال منجر شود.

نگرانی های بسیاری از محققان در مورد شیرین کننده های با شدت بالا – سکچرین و آسپارتام – و سرطان مطرح شده است، تا به امروز، موسسه ملی سرطان نتیجه گرفته است که هیچ شواهدی وجود ندارد که هیچ یک از شیرین کننده های با شدت بالا با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط باشد.

پزشکان توصیه میکنند بهترین راه برای کنترل قند خون و کاهش وزن سه راه حل اصلی است:

  • دارو
  • افزایش فعالیت
  • رژیم غذایی

این موارد در بلند مدت بسیار بهتر و مهم تر از شیرین کنندگان مصنوعی جواب خواهد داد، تمرکز کلی برای مدیریت دیابت باید بر کاهش مصرف نوشیدنی های قندی و شیرین و مواد غذایی باشد، اگر شما می توانید یکی از این محصولات دارای شکر و شیرین را با یک غذای جایگزین شکر با شدت بالا تغییر دهید، بهتر است، اما بهترین چیز مصرف مواد غذایی و نوشیدنی هایی است که به شدت فرآوری نمی شوند و قند ها را اضافه نمی کنند.