۹ افسانه درباره فرآیند پیری که قطعا می توانید نادیده بگیرید

613

آیا زندگی پس از سن ۵۰ سالگی رو به سراشیبی میرود؟ این چیزی است که مردم باور کرده اند یا میخواهند به خود بقبولانند، اما حقیقت این است که چنین عدد جادویی وجود ندارد که توانایی ذهنی و جسمی ما  پس از آن رو به افول باشد، این یک افسانه است.

متأسفانه بسیاری از کلیشه های منفی مرتبط با پیری در فیلم ها، تلویزیون ها و فرهنگ عامه به صورت فراوانی نشان داده میشود، اما اگر فقط به اطراف نگاه کنید، متوجه خواهید شد که برخی از افرادی که بیشترین عملکرد را دارند، به سن بالایی رسیده اند. افرادی مانند وارن بافت، روت باردر گینسبرگ، پل مک کارتی، نوام چامسکی، رابرت دنیرو، همه آنها متولد دهه ۷۰، ۸۰ و ۹۰ هستند.

تصورات غلط درباره پیری و سالخوردگان فراگیر است، ما اینجا میخواهیم تا واقعیت را از داستان جدا کنیم. در اینجا ۹ افسانه رایج درباره پیری وجود دارد:

۱- افراد سن بالا دیگر یاد نمیگیرند

همه گمان میکنند که با بالارفتن سن یادگیری در انسان متوقف میشود، اما این افسانه ای بیش نیست.

تحقیقات جدید نشان داده است که در حالی که سرعت پردازش ما ممکن است به همان اندازه که سن ما بالا میرود کاهش می یابد، دیگر توابع روان شناختی مانند زبان، واژگان و گفتار با بالا رفتن سن به طور حتم بهبود می یابد، علاوه بر این، در حالی که برخی از عملکردهای مغزی ممکن است کاهش یابد، نه تنها میتوانیم آن را بی اثر کنیم بلکه ما می توانیم برای بهبود عملکرد مغز به همان اندازه که سن بالا میرود،تلاش  فراوان کنیم.

مطالعات متعدد نشان داده اند که تجربیات روانی افراد مسن تر استثنایی است. یک مطالعه موردی نشان داد که کسی که در ۷۰ سالگی توانایی خود را حفظ کرده است، خط به خط یک کتاب مطرح را حفظ کرده. یکی دیگر از موارد زنی را نشان داد که در ۹۰ سالگی توانست خواندن یاد بگیرد.

اگر شما می خواهید جوانی خود را در سن بالا حفظ کنید، به نظر می رسد تمرین امری ضروری است زیرا کمک می کند تا کشش مغز از طریق رشد سلول های جدید مغز و اتصالات سیناپسی افزایش یابد. شما همچنین می توانید به روند رو به رشد سالمندان بازگردید و به کلاس های مورد علاقه بروید.

۲- هرکسی که پیر میشود دچار سطحی از آلزایمر میشود

در سال های اخیر بحث های زیادی در مورد بیماری دمانس و آلزایمر وجود دارد، در حالی که درست است که هر ۶۸ ثانیه یک نفر مبتلا به بیماری آلزایمر تشخیص داده میشود اما خبر خوب این است که این آمار حتی نزدیک به آمار حداکثری کل جمعیت هم نیست.

در واقع فقط ۶ تا ۸ درصد بزرگسالان بالای ۶۵ سال مبتلا به آلزایمر هستند. بنابراین اکثریت قریب به اتفاق بزرگسالان سالخورده آلزایمر یا حتی علائم زوال عقل در آنها وجود نخواهد داشت.

علاوه بر این، حالا  دریافته ایم که موارد متعددی وجود دارد که می توانید با انجام دادن آن الزایمر را کاهش و حتی از علائم زوال عقل جلوگیری کنید. به عنوان مثال ورزش های ذهنی، ماندن مطالعه و یادگیری.

بنابراین دفعه بعد که کلید های خود را فراموش کرده اید یا کیف پول خود را گم می کنید، آرام باشید. شما فقط مضطرب شده اید و این موضوع هیچ ارتباطی با زوال عقل ندارد.

۳- سن بالا باعث ضعف میشود

سالمندان غالبا  ضعیف و شکننده دیده می‌شوند، در حالی که مطمئنا این حقیقت دارد که توده بدن ما با بالا رفتن سن می‌تواند کوچک‌تر و استخوان‌های ما ضعیف‌تر از گذشته شود، اما دلیل آن بیشتر بی تحرکی است تا پیری.

مارکاس بامن، مدیر مرکز پزشکی دانشگاه آلاباما، گفته است که تحقیقات بارها نشان داده است که زنان در ۶۰ سالگی و ۷۰ سالگی همانقدر عضلاتشان رشد میکنند که یک فرد ۴۰ ساله رشد میکند و آنها تحت برنامه آموزشی و نظارت شده برای وزن خود همانند دهه ۴۰ زندگی خود دارای عضلات بزرگ و قوی هستند.

در حالی که سالمندان می توانند تا ۸۰ درصد از فیبر عضلانی خود را از دست بدهند، اما اگر شما از ورزش می کنید، بدنتان میتواند تعادل فیبر عضلانی خود را کمتر و کمتر از دست بدهد. باز هم، سن به خودی خود بزرگترین عامل ضعف سالمندان نیست، این کمبود ورزش و تحرک است.

پس مهم ترین درس این است که در طول زندگی خود فعال باشید تا قدرت خود را حفظ کنید، پیاده روی عالی است اما ورزش های دیگر مانند شنا، یوگا، تای چی ، رقص و … بسیار کمک کننده هستند.

۴- سالمندان نمیتوانند خود را با تکنولوژی های جدید وفق دهند

بله برخی از سالمندان ممکن است برای استفاده از شبکه های اجتماعی و یا جستجو در گوگل از دیگران کمک بخواهند، اما قبل از آنکه بخواهید قضاوت کنید باید به این موضوع فکر کنید که آنها همان نسلی هستند که برای موسیقی گوش دادن از تکنولوزی نوار کاست به سی دی و بعد mp3 یا درمورد فیلم دیدن از فیلم های VHS ویدیویی به DVD و… و یا در مورد مطالعه از روزنامه به کتاب های دیجیتالی و آی پد و بسیاری از موارد دیگر که میتوان مثال زد عبور کرده اند!

تغییر عادت و یادگیری تکنولوژی های جدید قطعا سخت و زمانبر است اما وقتی به سیر تحول تکنولوژی در زمانی که سالمندان زندگی کرده اند نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که آنها توانسته اند چه تغییراتی در سبک زندگی خود کنند.

۵- سن بالا خلاقیت را از شما میگیرد

در مورد خلاقیت و سن، سوء تفاهمات بسیاری وجود دارد. روانشناس دین سیمونتون میگوید “بیشترین دیدگاه در این موضوع این است که خلاقیت در بین جوانان است، و پیری مترادف با کاهش ظرفیت تولید و پذیرش نوآوری است”.

اما تحقیقات اخیر نشان داده که این دیدگاه ها غلط هستند و باید تغییر کنند. سالخوردگی به تنهایی خلاقیت شما را کاهش نمی دهد، در واقع نمونه های بسیاری وجود دارد از افرادی که آهنگ های جدید، اشعار، هنر، اختراعات و اکتشافات خود را در سنین بالا به دست آورده اند.

پل سزان، پابلو پیکاسو، چارلز داروین، سیگموند فروید، جی. ر. ر تالکین، پس از ۵۵ سالگی همه کارهای مهم خود را ایجاد کرده اند.

۶- رابطه زناشویی با افزایش سن کاهش میابد

جالب است بدانید بر اساس تحقیق جدید صورت گرفته در امریکا نشان میدهد که میل جنسی افراد در گروه های سنی مختلف، نسبت به گذشته کاهش داشته است به جز افراد بالای ۷۰ سال! بر اساس این تحقیق افراد بالای ۷۰ سال حداقل ۲ بار در طول ماه رابطه زناشویی دارند.

۷- پیری، تنهایی را به ارمغان می آورد

همه ما یک تصویر کلیشه ای از فردی بالغ و سالمند در ذهن داریم که در آن فرد روی یک صندلی گهواره ای نشسته و به فکر فرو میرود، این فکر دلهره آور است، پس از ازدواج و سالها زندگی کردن آنها تنها میشوند.

این تصور در واقع نوعی تصویر کلیشه ای است، اما حقیقت این است که فرد سالمند وقت بیشتری برای دیدار دوستان و عزیزان خود دارند به نسبت سالهای گذشته خود، این آزادی در زمان به بالغین این اجازه را میدهد که تجربیات جدید و دوستان جدیدی را تجربه کنند.

۸- با بالا رفتن سن، دیگر هدفی در زندگی وجود ندارد

در  فرهنگ کنونی ما به طور وسواس گونه ای هویت های ما به وضوح توسط مشاغل ما تعریف می شود، اغلب بازنشستگان را به عنوان هدف مورد نظر مشاهده می کنیم، اگر شما کار نمی کنید، شما تولید کننده نیستید.

اما سن هیچ ارتباطی با هدف از دست دادن کسی ندارد، سن معنی زندگی را تعیین نمی کند، اقداماتی که انجام میدهیم اهداف را به وجود می آورند،مانند اقدامات وینستون چرچیل، رهبری کشور خود را از طریق جنگ جهانی دوم در ۷۰ سالگی انجام داد. پل نیومن نه تنها به عنوان یک بازیگر بزرگ به یاد میآید، بلکه همچنین برای سازمانهای خیریه او که در ۸۰ سالگی خود را مدیریت کرده است به سر زبان ها افتاد.

هر یک از این فعالیت ها می تواند معنا دار و هدفمند تر از بسیاری از شغل هایی باشد که ما را به عنوان جوان تر ها درگیر کرده.

۹- افسردگی در افراد سالمند بیشتر است

در حالی که درست است که افراد سالخورده هم ممکن است از افسردگی رنج ببرند، درست مثل تمام گروه های سنی دیگر، اما در سایر گروه های سنی این تعداد بسیار بیشتر است. در واقع، از کسانی که بیش از ۶۰ سال سن دارند، تنها ۷٪ از افسردگی رنج می برند، در واقع، ۹۳٪ از افراد مسن تر از افسردگی رنج نمی برند.

با این حال، سالمندان چالش های منحصر به فردی دارند (از دست دادن همسر، عدم توانایی در رانندگی و …) که منجر به انزوای و تنهایی می شود و خطر افسردگی را افزایش می دهد، با این حال یک بار دیگر، این اجتناب ناپذیر نیست.

چگونه در سالهای بعد از افسردگی خود اجتناب کنید؟ حفظ یک شبکه قوی از خانواده و دوستان. در جامعه خود باقی بمانید سالم بمانید، فعال باشید و غذای سالم بخورید.

پیری به اندازه بسیاری که تصور می شود خیلی بد نیست. این یک روند است که تغییراتی را به ارمغان می آورد، اما لزوما مشکلی نیست، همه چیز در مورد ذهنیت شماست، اگر میخواهید که در سنین بالا شما خود را فعال نگه دارید، عادت های سالم را حفظ کنید و در جامعه خود مشارکت داشته باشید!