چرا گرسنه میشویم وقتی که واقعا گرسنه نیستیم

بدن ما روش های بسیاری برای گفتن اینکه ما گرسنه هستیم دارد، حتی زمانی که لزوما نیازی نداریم.

663

اگر در طول روز مدام اندیشه هایی داشته باشید قطعا به آن پیروی خواهید کرد، وقتی اغلب شما در مورد خوردن فکر میکنید در کمال تعجب گرسنه خواهید شد.

پس چرا خیلی گرسنه میشویم؟

بیایید روشن کنیم: ما درباره گرسنگی واقعی یا گرسنگی به عنوان یک مسئله جهانی و اجتماعی فراگیر صحبت نمی کنیم. ما در مورد گرسنگی در افراد سالم که به طور سالم دسترسی راحت به غذا دارند صحبت می کنیم – گرسنگی که از نیاز های فیزیولوژیکی مواد مغذی برای زنده ماندن حاصل می شود، هورمون ها و سیستم عصبی، گرسنگی و عادات غذایی را تنظیم می کنند، اما چگونه میتوانیم بفهمیم زمانی که می خواهیم غذا بخوریم آیا واقعا بدن ما نیاز به غذا دارد یا حقیقتا گرسنه نیستیم؟

ریچارد استیونسون استاد روانشناسی در دانشگاه مک کری در سیدنی استرالیا است که در آن رفتارهای خوردن انسان را مطالعه می کند. او می گوید که گرسنگی به هیچ وجه حس قابل شناسایی نیست. او گفت: “بر خلاف پریشانی که احساس اشتباهی نیست، گرسنگی بسیار متفاوت است.” “این احساس در سراسر مردم حس نمی شود، و ادعا شده است که احساس استرس می تواند با آن اشتباه گرفته شود.”

حتی برخی از عملکردهای بیولوژیکی برخی افراد با گرسنگی همراه هستند – به عنوان مثال، شکم رشد می کند نشانه های کاملا نادرست است. استیونسون می گوید: “بسیاری از افراد احساسات معده را در هنگام خواسته شدن برای توصیف آنچه که گرسنه هستند، گزارش نمی کنند.” در واقع، گزارش ها نشان می دهد که مردم به عنوان نشانه های گرسنگی سردرد، ضعف، آب دهان و سایر احساسات مرتبط با غیر مضر را ذکر می کنند. استیونسون همچنین تحقیقاتی را انجام داده است که نشان می دهد احساس گرسنگی و فرسودگی تحت تاثیر بسیاری از عوامل، از جمله اختلافات ژنتیکی و روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن است.

پس یک عامل واقعا بزرگ وجود دارد: محیط زیست ما می تواند به راحتی ما را متقاعد کند که وقت آن است که بخوریم یا اینکه گرسنه هستیم یا نه.

استیونسون می گوید: «دیدن، بوییدن و یا فکر کردن در مورد غذا، ما را فریب می دهد تا باور کنیم که معده ما برای مواد مغذی گریه می کند. او می گوید: “به همین دلیل تبلیغات غذایی بسیار خوب است.” و این نه فقط اشتها را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه اینکه چقدر مواد غذایی را که مصرف می کنیم نیز تحت تاثیر قرار میدهد. مطالعه ای در سال ۲۰۰۹ انجام شد نشان داد که هر دو گروه سنی کودکان و بزرگسالان پس از قرار گرفتن در معرض تبلیغات مواد غذایی، غذاهای بیشتری را می خورند و یک بررسی در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که تبلیغات غذایی به طور قابل توجهی سبب افزایش مصرف نوشیدنی و غذا در کودکان می شود.

استیونسون می گوید این گرسنگی می تواند با این ایده مرتبط باشد که اشتهای ما همیشه با نیاز واقعی کالری فعال نمی شود، او می گوید: “زمان نیز نشانه قوی برای خوردن است.” “اگر شما معمولا هر روز ظهر بخورید، هر روز اگر زمان را متوجه شوید، احساس گرسنگی خواهید کرد.”

پس این سوال پیش می آید که آیا از نظر علمی راهی وجود دارد که ما فرق بین این دو احساس را متوجه شویم؟

استیونسون می گوید: “جواب یک کلمه است، نه”. “اکثر دستگاه های بیولوژیکی ما که مرتبط به این موضوع هستند، زمان را که چه موقع غذا یا چیزهایی را باید بخوریم، هدایت می شود.” این برای اجداد باستانی ما فوق العاده بود، زمانی که انسان ها مجبور بودند زمان زیادی را برای جستجو برای منابع انرژی صرف کنند. اما این ممکن است در حال حاضر  ما را در معرض پرخوری قرار گرفتن کند.