مقایسه کنسول جدید نینتندو لایت با نسخه استاندارد

583

نینتندو کنسول جدید خود را با نام Switch Lite در تاریخ ۲۰ سپتامبر به بازار عرضه خواهد کرد، این اولین نوع کنسول نینتندو سوئیچ است که از زمان عرضه اولین مدل یعنی ۲۰۱۷، ساخته شده، بنابراین طبیعتا برای گیمر ها سوالاتی به وجود خواهد آورد که چه چیز باعث میشود نسخه Lite متفاوت از کنسول معمولی نینتندو باشد؟ آیا خرید نینتندو Lite برای من گزینه بهتری است؟ مزایا و معایب و مشخصات این کنسول جدید چیست؟

ما تازه ترین اطلاعات مربوط به نینتندو Lite را گردآوری کرده ایم تا به شما در پاسخگویی به بسیاری از این سوالات کمک کنیم.

کنسول متفاوت نینتندو سوئیچ

نینتندو Lite نسخه ۲۰۰ دلاری نینتندو است که معمولا با  قیمت ۳۰۰ دلار عرضه می شود، در حالی که نینتندو استاندارد می تواند به عنوان یک سیستم دستی قابل حمل یا به عنوان یک کنسول خانگی که به تلویزیون وصل می شود عمل کند، نینتندو Lite فقط به عنوان یک دستگاه دستی قابل حمل کار می کند، این منحصر به فرد ترین ویژگی کنسول نینتندو لایت است.

نسخه نینتدو لایت از خروجی برای تلویزیون پشتیبانی نخواهد کرد، حتی اگر شما می خواهید آن را در استاندارد اسکای سوئیچ برای راحتی ذخیره سازی تنظیم کنید، به درستی جا نمی شود؛ نینتندو Lite در واقع  ۳٫۶ اینچ بلندا و ۸٫۲ اینچ طول با صفحه نمایش ۵٫۵ اینچی را داراست، بنابراین نینتندو استاندارد کمی بلند تر است که ۴ اینچ بلندا و ۹٫۴ اینچ طول با صفحه نمایش ۶٫۲ اینچ را داراست.

نینتندو استاندارد اجازه می دهد تا بازیکنان از دو کنترل Joy-Con استفاده کنند و آنها را از کنسول جدا کنند، این قابلیت Joy-Cons می تواند برای عملکرد توابع حرکت (مثل Wii Remotes اصلی) استفاده شود و همچنین به عنوان یک جفت کنترل کننده مینی عمل می کند که دو نفر می توانند برای بازی کردن بازی های خاص با هم استفاده کنند.

Joy-Cons در کنسول لایت قابل جا به جا شدن نیست در عوض، دکمه های آن در خود سیستم ساخته خواهد شد، بسیار شبیه به دیگر دستگاه های دستی نینتندو. این بدان معنی است که شما نمیتوانید بازیها را با دوستتان در کنار هم بازی کنید و همچنین قادر نخواهید بود که هر بازی ای را که نیاز به کنترل حرکت دارد اجرا کنید. Lite قادر به همگام شدن با Joy-Cons می باشد، اگر بخواهید آن ها را به صورت جداگانه خریداری کنید.

محدودیت های بازی در نینتندو لایت

ویدئو پخش شده توسط نینتندو نشان داد که هر گونه بازی های موجود و آینده ای که از حالت دستی پشتیبانی می کنند، قابل پخش بر روی Lite خواهند بود، اگر شما نمی خواهید هر گونه لوازم جانبی را خریداری کنید و قصد انجام بازی را با آنچه که در کارتن Lite قرار دارد را دارید، بسیاری از بازی ها محدودیت دارند، این بدان معنی است که به عنوان مثال شما قادر نخواهید بود که با دست خود چرخش شمشیر در بازی Scrolls V Elder: Skyrim را انجام دهید یا هدف قرار دادن در بازی هایی همچون The Legend of Zelda یا Breath of the Wild یا Super Mario یا Odyssey با Joy-Cons سرگرم کننده تر است.

بازی های خاصی که گزینه های مبتنی بر دکمه برای کنترل های حرکت خود را ارائه می دهند با Lite قابل پخش خواهند بود، اما همه عناوین با برنامه های این کنترل انعطاف پذیر نیستند، و حتی عناوین به طور کامل سازگار با موارد فوق کاملا مشابه بازی نخواهند کرد، زیرا Lite قابلیت Joy-Cons را ندارد، به این معنی که در هنگام انجام اقدامات در بازی، رضایت بخش نخواهد بود، بنابراین برخی از بهترین بازی های موجود در بازار دچار محدودیت خواهند بود.

شما همچنین نمیتوانید از برخی کیت ها مانند Nintendo Labo استفاده کنید چرا که این کیت ها معمولا در اندازه های استاندارد سوئیچ ساخته شده اند به عنوان مثال کیت VR را نمیتوانید در کنسول لایت استفاده کنید مگر اینکه بعد ها نسخه مخصوص به لایت را خریداری کنید.

همچنین شما باید توجه داشته باشید که اگر میخواهید دو نفره بازی کنید همان کنسول استاندارد نینتندو سوئیچ برای شما مناسب تر است چرا که در نسخه لایت دسته ها قابلیت جدا شدن ندارد و باید بیشتر هزینه کنید تا بتوانید با دوستانتان بازی کنید.

نسخه لایت چقدر ارزانتر ازنینتندو استاندارد است

همانطور که قبلا اشاره کردیم نسخه لایت ۲۰۰ دلار قیمت دارد و نسخه استاندارد ۳۰۰ دلار، پس تا اینجا ۱۰۰ دلار ارزانتر خواهد بود اما اگر بخواهید از لوازم جانبی که به صورت عمده استفاده میشود، استفاده کنید باید ۶۵ تا ۸۰ دلار برای خرید دسته Joy-Cons هزینه کنید، ۳۵دلار باتری، ۳۰ دلار شارژر و یک نگهدارنده برای پلیر دووم خریداری کنید، بنابر این شما اگر علاقه مند به بازی کردن دو نفره و بازیهایی نظیر Super Mario Party هستید باید در کنار خرید نسخه لایت باید این هزینه ها را بکنید، در ضمن با تمام این هزینه ها شما  هنوز قابلیت اتصال دستی به تلوزیون را ندارید.

Lite کوچکتر از سوئیچ استاندارد است، اما عمر باتری نسبتا بیشتری دارد،Lite میتواند ۳ تا ۷ ساعت اجازه استفاده از دستگاه را بدهد که در مقایسه با نسخه استاندارد ۲٫۵ تا ۶٫۵ ساعت ارائه می دهد، با توجه به اختلاف حداقلی، Lite بزرگترین مزیت را نسبت به برادر بزرگتر خود دارد و همچنین به تنهایی قیمت پایین تری دارد برای کسانی که علاقه مند به بازی های گروهی نیستند و تنها خود از آن استفاده میکنند، علاوه بر این، نسخه لایت با سه رنگ زرذ، خاکستری و فیروزه ای عرضه خواهد شد و همچنین برای علاقمندان به برخی بازیها نسخه هایی از این کنسول با تم آن بازی عرضه میشود مانند بازی Pokemon و Sword and Shield.

مطالب پیشنهادی